BİNA YÖNETİMİNDE GÜVENLİK

Site & Apartman Güvenliği

Apartmanlarda Risk Analizinin Yapılması

Risk analizi iki şekilde gerçekleştirilebilir:
Risk analizi ilk olarak; apartmanın kendi bünyesinde, apartman yöneticisi, konut sakinleri ve apartman görevlisinden oluşan bir ekiple gerçekleştirilebilir. Bu ekip, Çalışma Bakanlığı’nın rehber amaçlı hazırladığı listenin üstünden geçerek, apartmanda yaşam güvenliğini artırmak ve sakinlerin sağlığını korumak için gerekli adımları atmış olur.
İkinci seçenekte ortak sağlık güvenlik birimlerinden (OSGB) destek alınabilir. Apartmandaki ekip, uzmanlık gerektiren konularda, kendi istekleri doğrultusunda OSGB’lerden yardım alabilir. Bu birimler dışında, iş güvenliği uzmanı veya iş yeri hekimlerinden de destek almak mümkün.

Apartmanlarda Çalışanlar İçin İş Sağlığı ve Güvenliği

01.07.2016 tarihinde, az tehlikeli iş yeri sınıfında sayılan apartman ve siteler için sadece tek bir çalışanları bile olsa OSGB’lerden İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti alma zorunluluğu geldiğini ve bunu yerine getirmeyenlere para cezası uygulanacağını unutmayın. Sitelerde kat görevlisi, güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi, muhasebeci ve spor hocası gibi daha çok sayıda çalışan olduğu için site yönetimlerinin çok daha dikkatli olması gerekli.